Kuruyan ekmekleri değerlendirme yöntemi çok sayıda ve birbirinden çeşitlilik gösterir niteliktedir. Kuru ekmekler direk olarak tüketilmeside farklı şekillerde tüketilerek hem israf önlenir hem de kişinin cebinden çıkan fuzuli masrafın oranının düşürülmesine katkıda bulunulur, Pratik Fikirler ile tasaruf zamani

Kuruyan Ekmekleri Değerlendirme Yöntemi

Kuruyan Ekmekleri Değerlendirme Yöntemi

Çorbaya Kullanmak

Bayat ekmekler ile ne yapılır araştırmalarına ilk olarak çorbada kullanılması yöntemi örnek verilebilir. Bayat ekmekler fırında biraz daha kurutulur ve buz dolabı poşetlerine paylaştırılarak derin dondurucuya atılır. Öğünlerde çorba olduğunda birkaç saat öncesinden derin dondurucudan çıkarılan donmuş ekmeklerin çözülmesi sağlanır ve çorba içerisine katılarak kuruluğundan eser kalmadan tüketilir.

Köfte İçinde Kullanmak

Ekmekler yine fırında biraz kurutulur ve blenderdan geçirilerek ekmeklerin ufalanması sağlanır. Buz dolabı poşetlerine koyularak derin dondurucuya atılan ufalanmış ekmek köfte içi hazırlarken kullanılabilir.

Papara İçinde Kullanmak

Ekmekler kuşbaşı misali derin bir kap içerisine doğranır. Soğan halka halka doğranır ve başka bir kap içerisine koyulur. Üzerine biraz zeytinyağı biraz da tereyağı konularak kavrulur. Biraz kaynar su dökülür ve üzerine tulum peyniri eklendikten sonra bir müddet pişirilir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra soğumaya bırakılır ılıdıktan sonra ise ekmeklerin olduğu kaba boşaltılır.

Kaşarlı Ekmek Yapımında Kullanmak

Bayat ekmekler dilim dilim doğranır ve kaşar peynir eşit miktarlarda dilim ekmeklerin üstlerini kaplayacak şekilde konur. İsteğe göre kaşar peynir yerine tereyağı veya beyaz peynir de konulabilir. Ardından ekmekler fırına sürülür ve üzerinde ki kaşar eriyene kadar ekmeklerin fırında kalması sağlanır. Ekmekleri yakmadan önce fırından çıkarmak gerekir. Fırından çıkarılan ekmekler soğumaya bırakılır. Tam soğumadan ılık halde tüketilmelidir ki ekmeğin üzerinde ki kaşar da erimiş halde kalabilsin!

Yorumlar


Sen de Yorumla!