Leke Nasıl Çıkar?

Ketçap toplumda bir çoğumuzun severek tükettiği bir sostur. Ketçabı öğünlerden ayaküstü yiyeceklere kadar çoğu alanda kullanıyoruz. Sosun tüketildikten sonra ağızda herhangi bir kötü koku bırakmaması dışarda restorantlarda, ,iş yerlerinde dahi tüketilmesini sağlıyor. Ancak sosun akışkan kıvamı bazı zamanlarda üzerimize dökülmesine sebebiyet oluşturabiliyor. Bu nedenle ketçap lekesi nasıl çıkar sorusu da merak konusu oluyor. Lekeyi giysilerimizden çıkartmak söz konusu olduğunda kişilerde tedirginlik başlıyor. Çünkü kıyafelerimiz genellikle özenle seçtiğimiz başına istediğimiz bir olay gelmeden dolayısıyla giysilerimizin yüzeyinde herhangi bir yıpranmaya yol açmadan kullanmak istediğimiz eşyalarımızdır. O nedenle ketçap lekesi gibi tüm lekeler giysilerin üzerinden bir an önce leke kumaşın derinliklerine işlemeden çıkarılmalıdır ki kumaşta yıpranmaya yol açmasın! Konuya istinaden ketçap lekesi çıkarma aşamaları aşağıda sıralanmıştır:

Ketçap Lekesini Çıkarırken İzlenecek Yöntemler

  • Sosun döküldüğü yerde ki kalan artık bir kaşık yardımı ile kumaşın üzerinden alınmalıdır.
  • Kıyafet başka yüzeylere dokundurulmadan vücuttan çıkarılmalı ve yine başka yerlere dokundurulmadan ters çevrilmelidir.
  • Lekenin olduğu bölgeye soğuk su dökülerek lekenin kumaşı terk etmesi sağlanmalıdır. Elbette tamamen bu şekilde leke çıkmayacaktır. Bu uygulama ketçap lekesini biraz daha hafifletmek içindir.
  • Giysi tekrar düze çevrilmelidir ve lekenin olduğu bölgenin giysinin karşıt bölgesine geçmemesi için araya bir bez parçası koyulmalıdır.
  • Bir yemek kaşığı toz deterjan bir fincan ılık su içerisinde ıslatılır ve lekenin üzerine dairesel hareketlerle ovma uygulaması gerçekleştirilir.
  • Ardından giysi tekrar ters çevrilerek musluk altında lekeli bölgeye su akıtlılmalıdır.

Ketçap sos lekesi çıkarılırken adımların birebir takip edilmesi önemlidir. Ayrıca bu işlemler uygulandıktan sonra kıyafetin çamaşır makinasında bir kere yıkanmasıda lekenin tam anlamıyla giysiyi terk etmesini sağlayacaktır.

Bir önce ki makalemizde Kuruyan Ekmekleri Değerlendirme Yöntemini pratik fikirler kategorimizde paylastik, bir göz atmanizi öneririz

Yorumlar


Sen de Yorumla!