Isınma Harcamaları

Günümüzde bazı evler kombi bazı evler kalorifer bazı evler ise soba ile ısıtılmaktadır. Enflasyonda yaşanan artışlar ısınma koşullarını kötü etkilemektedir. Soğuk kış günlerinde kalorifere ve sobaya daha çok kömür atılacakken ve kombinin derecesi daha da yükseltilecekken ne yazık ki toplumumuz ısınma gereksiniminden enflasyonun artması nedeniyle tasarruf etmek zorunda kalmaktadır. Bu doğrultuda ısınma harcamaları nasıl yarıya indirilir mevzusu araştırılmaktadır. Isınma harcamalarının yarıya indirilmesi ısıtma sistemlerine göre farklılık gösterir. Bu anlamda ısıtma sistemlerine göre tasarruf etme yolları şöyledir:

Kaloriferden Nasıl Tasarruf Edilir?

Kalorifer kazanı bu konuda tasarrufun asıl etken aracıdır. Verimli bir kalorifer kazanı yıllık ortalama % 30 oranında ihtiyaç sahiplerine tasarruf sağlamaktadır. Bunun için ucuz kalorifer kazanlarından ziyade kazanın kalitesi doğrultusunda alış veriş yapılmalıdır. Kazanın verimli olması iyi izole edilmiş olması ile ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda borularında iyi bir şekilde izole edilmesi çok önemlidir. Sıcak suyun borulardan geçişi esnasında dışarıdan gelecek olan soğuk hava boruları soğutmasaya çalışacaktır. Ancak boruların izolasyonu sayesinde soğuk hava borulara en az derece ile müdahale ederek sıcak suyun soğumasına bu anlamda engel olunabilir.

Kombiden Nasıl Tasarruf Edilir?

Kombi bakımı kış aylarına girmeden önce mutlaka yaptırılmalıdır. Peteklerin tıkalı olması ihtimali ile peteklerin gözleri açtırılmalıdır. Aynı işlem kalorifer petekleri içinde geçerlidir. Bu bakımdan sonra kombinin hep aynı derece ile çalıştırılması tasarruf sağlayacak diğer önemli etkendir. Kişiler evden uzaklaştıklarında kombiyi kapatmamalıdırlar. Eğer kapatırlarsa eve geldiklerinde soğuyan evi ısıtmak için kombinin derecesini yükseltmek zorunda kalacaklarından dolayı hızlı bir şekilde kombinin gaz harcamasına sebebiyet vereceklerdir. Diğer bir yandan termostatik vanalar kombinin daha az gaz harcamasını sağlamaktadır. Kombi sabit ayarda tutularak tasarruf etmek son derece mümkündür.

Bir Önceki yazimiz olan Tatile Cikmadan Önce Evde Tasarruf Etmek İçin ne Yapılmalı?  makalemizi okuyarak tasarruflariniza bir iki fikir daha eklenmis olur

Etiketler:, 2.010 Tiklama Okunma 02 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!