Genel olarak çiftler evlilik akla gelince mutluluğun yanı sıra farklı sebeplerle stres altına da girmektedirler. Evliliği sürdürebilme düşüncesi başlıca stres faktörleri içinde yer almaktadır
Bunun haricinde evlenince özgürlük kısıtlanır mı fikri de evlenecek çiftler için merak konusu olmaktadır. Evliliğin getirdiği sorumlulukların altından kalkıp kalkamamak da genellikle stres oluşmasına sebep olan faktörlerden biridir. Bu ve buna benzer birçok etmen evlilik hazırlığında olan kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları sıkıntılar içerisinde sayılmaktadır. Bu stresle başa çıkmanın en etkili yolu ise tarafların birbirlerine karşı olan bağlılıkları ve anlayış dereceleridir. Bunlar yeterli düzeyde olduğu takdirde stres faktörü daha geri planda kalmaktadır.

Evlilik Sürecinde Stres Önlenebilir

Evliliğe hazırlık aşamasında tarafların stresi en aza indirmeleri için yapacakları birtakım öneriler bulunmaktadır. Öncelikle evliliğe hazırlık sürecinin geçici bir süreç olduğu ve ardından mutluluk getireceği benimsenmelidir. Evlilik sürecine girmeden önce kesin karar verilerek başlanması en sağlıklı olan davranış biçimidir. Aksi takdirde hazırlık sürecinin sonlarına doğru kararsızlığa düşen çiftler yoğun stres altına girebilmektedirler. Bunların yanı sıra çekilen tüm sıkıntıların hangi amaç uğruna yapıldığını da akıldan çıkarmamak gerekmektedir. Yani sevilen kişiyle aynı evi ve hayatı paylaşmak stresi göz ardı etmeye fayda sağlayabilmektedir.

Evlilik Ve Stres

Evlilik yolunda ilk adım atıldıktan sonra bazı çiftler olayın ciddiyetinin verdiği sorumlulukla birlikte bazen stres altına girebilmektedirler. Genel olarak ilk stres sebebi acaba doğru bir karar mı verdim ya da acaba evleneceğim insan benim için doğru kişi mi gibi düşünceler olmaktadır. Bununla başa çıkmanın en etkili yolu çiftlerin evlilik kararı verilmeden önce her şeyi etraflıca konuşmaları ve endişelendikleri konuları birbirlerine karşı açıkça ifade etmeleri olmaktadır.

Yorumlar


Sen de Yorumla!