Tatile çıkarken Tasarruf zamani

Tatil zamanı geldiğinde bir çoğumuz tasarruf etmek adına bazı önlemleri almak isteriz. Bu önlemler tatile çıkmadan önce alınacak önlemler olup evden ayrılmadan önce yapılacakken zaman zaman bu durumu erteleyip tam evden ayrılacağımız anda muslukları, kombiyi kontrol etmek enerjiyi kesmek gibi müdahaleleri öncesinde yapmayıp iki ayağımzı bir pabuca sokarız. Çünkü bu müdahaleler gözümüze basit görünür ve sonra hallederim diyerek erteleriz. Evden ayrıldıktan sonra aklımıza gelir ki tasarruf konusunda aslında gerekli önlemler tam alınmamıştır. Bu anlamdatatile çıkarken alınacak önlemler sırası ile maddelenmiştir.

  1. Kombi ve termostatik vana gibi ısıtma sistemlerinin kapatılması gereklidir. Eğer tatil uzun vadede ise bu müdahale gereklidir.

  2. Muslukların tamamının kapatıldığından emin olunması gerekir. Aksi halde çamaşır ve bulaşık makinası su sızdıracağından dolayı su faturası beklenenden daha çok gelebilir.

  3. Buzdolabında bulunan son kullanma tarihi yakın olan yiyecekler tüketilmeli veya tüketmek istenmiyorsa çevreye de verilebilir. Yanı sıra buzdolabının tatil modu devreye sokulur ve diğer besinlerin bozulmaması için önlem alınmış olunur.

  4. Evde prizde takılı bulunan bütün elektrikli aletlerin enerjisi kesilmelidir ki olası yangın elektrik kaçağı gibi olumsuz sonuçlanabilecek durumlara önlem alınarak hem evde tasarruf yapılır hem de elektriklerde kesinti olması ihtimali ile yüksek voltajda geri gelen elektiriğin cihazlara zarar vermesi önlenmiş olur.

  5. Kapılar ve pencerelerin iyi kilitlenmiş olması gereklidir. Ayrıca pen kilitler kullanılarakta olası hırsızlık olaylarına karşı daha sağlam önlem alınır.

  6. Mobilyaların, kanepelerin ve diğer eşyaların üzeri örtülebilir. Örtü tozlanmalardan eşyaları koruması bakımından önerilir. Çünkü tatil dönüşü yapılacak işler arasında ev temizliği de bulunduğundan sudan, deterjandan, elektrikten bun anlamda tasarruf yapmak mümkündür.

Bir önce ki makalemizde Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar? hakkinda güzel bilgiler paylasmistik, arzu ederseniz Ketcap Lekesini en kolay temizlenmesini okuya bilirsiniz, Sesli Chat Platformun ChatSarayi.Com Sitesi

Yorumlar


Sen de Yorumla!